Centrum teologie a umění při ČKA

Pražské Centrum teologie a umění, založené na KTF UK, bude nově působit jako součást České křesťanské akademie

Tisková zpráva, Praha 15. října 2024

Centrum teologie a umění bylo založeno před 18 lety jako teoreticko-praktická laboratoř, místo přátelského setkání i kritického mezioborového dialogu. Za sebou má desítky úspěšných akcí, přednášek, debat, publikací a uměleckých intervencí renomovaných českých i zahraničních autorů. Nyní přechází z KTF UK pod Českou křesťanskou akademii. Vedoucím centra zůstává Norbert Schmidt.

Centrum teologie a umění (CTU) bylo založeno v roce 2006 na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze prof. Albertem-Peterem Rethmannem a architektem Norbertem Schmidtem, kde působilo do září 2024, a to nejdříve při Katedře teologické etiky a spirituální teologie, později při Katedře systematické teologie a filosofie. KTF UK dlouhé roky poskytovala CTU praktické i teoretické inspirativní zázemí. Po 18 letech ale CTU z KTF UK odchází a od října 2024 bude nově působit jako odborná sekce České křesťanské akademie. Vedoucím centra bude i nadále Norbert Schmidt. Aktivními členy CTU jsou především Klára Jirsová, dále Martin Staněk, Petr Neubert, Anna Beata Háblová, Martin Bedřich nebo Filip Srovnal.

Centrum teologie a umění je dnes už renomovanou mezioborovou platformou pro současné umění, kulturu a spiritualitu. Mezi širší i odbornou veřejností je CTU známo především iniciováním současných uměleckých instalací v historických, především sakrálních prostorách. Série intervencí v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze byla nedávno vybrána do ročenky Česká architektura 2020–2021 jako jeden z nejlepších českých příkladů, jak aktivně a dlouhodobě na vysoké umělecké úrovni zacházet s historickým prostorem. Galerie hlavního města Prahy věnovala Centru teologie a umění jeden ze svých pořadů Umění bez omezení / Member Channel 18. CTU spolupracovalo s umělci jako Adriena Šimotová, Václav Cigler, Stanislav Kolíbal, Choi Jeonghwa (Jižní Korea), Jaromír Novotný, Michal Škoda, Christian Helwing (Německo), Robert V. Novák nebo Josef Pleskot. CTU ke každé akci vždy rozvinulo bohatý doprovodný program.

Centrum teologie a umění uspořádalo samo nebo ve spolupráci s různými institucemi (mezi nimi Akademická farnost Praha, Český rozhlas, Dominikánská 8, Národní památkový ústav, Arcibiskupství pražské nebo město Litomyšl) desítky přednášek, debatních setkání a odborných mezioborových konferencí. Vedle spolupráce s předními českými odborníky pozvalo CTU do České republiky i celou řadu významných zahraničních osobností, jako je třeba ředitel Muzea Kolumba v Kolíně nad Rýnem Stefan Kraus, zakladatel Stanice umění v téže německé metropoli Friedhelm Mennekes, ředitel pařížského Collège des Bernardins Jérôme Beau, přední světový odborník na gregoriánský chorál Louis-Marie Vigne a mnozí další z Německa, Rakouska, Francie, Belgie, Polska nebo Slovenska.

Stranou pozornosti samozřejmě nezůstává ani současná hudba, poezie a literatura. Se špičkovými autory spolupracuje CTU i na tomto poli. Oblíbený je například podcast Letní punkta vznikající dílem Kláry Jirsové a Norberta Schmidtem po čtyři sezony v rámci platformy Dominikánská 8,kde už přes padesát výrazných českých osobností, jako jsou Jiří Sádlo, Karol Sidon, Petr Hruška či Klára Krásenská, představilo svá oblíbená místa nebo stavby. Vše v originální zvukové úpravě skladatele Jana Trojana a jeho žáků. 

Akce CTU jsou recipovány různými médii, a to včetně České televize, Českého rozhlasu a dalšími celostátními novinami nebo časopisy. Z publikací CTU uveďme spolupráci na speciálním čísle Kunst und Kirche 1/2013 – Postsäkular. Zum Beispiel: Tschechien, přehledovou knihu Norberta Schmidta Přímluva za současnost. Současné umění v sakrálním prostoru (Triáda 2016) nebo naposledy obsáhlý sborník z konference Podlipnické kostely. Studie, úvahy, dokumenty (Přátelé podlipnických kostelů a CTU, 2023). Fotografie z uměleckých intervencí CTU jsou pravidelně publikovány v kulturně teologické revue Salve.

Od roku 2015 archivuje činnost CTU Národní knihovna České republiky.

Internetové stránky CTU a podrobný přehled jeho dosavadních akcí naleznete na nové adrese: https://ctu-praha.cz/